Stan przedcukrzycowy diagnozowany jest wówczas, gdy poziom glukozy we krwi wykracza ponad normę. O tym, jak powinny wyglądać wartości podczas badania krwi u dorosłych, pisaliśmy tutaj. Stan ten oznacza przede wszystkim, że zdolność organizmu do metabolizowania glukozy jest znacznie obniżona.
Stan przedcukrzycowy – objawy
Jak najprościej rozpoznać stan przedcukrzycowy? Objawy prezentują się następująco:
- Nieprawidłowa glikemia na czczo bezpośrednio po przebudzeniu. Przed badaniem zaleca się zrezygnowanie z aktywności fizycznej, a także spożywania produktów, które w składzie zawierają kofeinę.
- Niewłaściwa tolerancja glukozy w teście OGTT w 120. minucie (140–199 mg/dl).
- Nieprawidłowe wyniki obydwu badań.
Jak sprawdzić, czy to aby na pewno stan przedcukrzycowy? Objawy rozpozna lekarz podczas wizyty w gabinecie. Specjalista po dokonaniu szczegółowego wywiadu (u osób otyłych, a także tych, którzy zmagają się z nadciśnieniem lub prowadzą siedzący tryb życia – ryzyko wystąpienia cukrzycy jest większe) zleci wykonanie badań. Stan przedcukrzycowy diagnozowany jest po wykonaniu stężenia glukozy na czczo. Na stronach internetowych znajdziesz więcej informacji zarówno o stanie cukrzycowym, jak i samej cukrzycy znajdziesz
Stan przedcukrzycowy – dieta
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wśród najczęstszych przyczyn stanu przedcukrzycowego wyróżnia się:
- nadwagę,
- otyłość brzuszną,
- brak aktywności fizycznej,
- spożywanie nadmiernych ilości żywności przetworzonej,
- zbyt kaloryczne posiłki.
Podejrzenie stanu cukrzycowego? Dieta to podstawa! Jednak w tym przypadku nie różni się ona w zasadzie od tej zalecanej w cukrzycy typu 2. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Kluczowa jest więc całkowita ilość spożywanych kalorii. Określenie wartości energetycznej zależne jest od wieku, masy ciała, a także sposobu i trybu życia pacjenta. Zaleca się również zmniejszenie spożywanych w ciągu dnia kalorii- początkowo o około 500, a z czasem nawet 1000 kcal/dobę.
Jakie produkty warto włączyć do diety w stanie przedcukrzycowym?
- chude mięso,
- mleko i wyroby mleczne,
- jaja,
- chude ryby.
Dodatkowo warto, aby w diecie znalazły się rośliny strączkowe, jak np. groszek, soczewica, ciecierzyca. Stanowią bowiem doskonałe źródło białka, witamin i wartościowych składników odżywczych. W walce ze stanem przedcukrzycowym modyfikacja stylu życia jest najważniejsza.