Lifestyle i ciekawostki

Czym jest uzależnienie? 

0

O uzależnieniach w ostatnim czasie słyszy się coraz częściej. Czym jest uzależnienie? To nic innego, jak niekontrolowane zażywanie konkretnej substancji pomimo negatywnego lub destrukcyjnego wpływu. Obecnie leczenie uzależnień dotyczy coraz większej liczby osób. Bez względu na to czy mowa o alkoholu, narkotykach, czy substancjach psychoaktywnych, konieczne jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy specjalisty. Z pomocą przyjdą specjaliści, którzy oprócz konsultacji w gabinecie oferują również konsultacje online. 

W momencie gdy wiemy już, czym jest uzależnienie, warto wspomnieć o tym, że wyróżniamy 3 rodzaje uzależnień

  • psychiczne, 
  • fizyczne, 
  • społeczne. 

Niekiedy mówi się również o uzależnieniach behawioralnych, czyli tych od wykonywania danych czynności. Osoby, które doznały fizycznego uzależnienia, mogą zauważyć u siebie następujące objawy, jak np. utrata pamięci, nadmierna drażliwość, wymioty oraz dezorientacja. 

Jak wygląda leczenie uzależnień?

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że na temat uzależnień krąży masa stereotypów i mitów. Należy pamiętać jednak, że bez względu na to, czy mówimy o uzależnieniu czy narkotyków skutecznie uniemożliwia to prowadzenie normalnego życia. Osoby te nie są w stanie sobie same pomóc.

Zwykle oprócz terapii konieczna jest również całkowita zmiana otoczenia. Nieocenione okaże się również wsparcie najbliższych. Być może zabrzmi to dość abstrakcyjnie, ale często jedną z najtrudniejszych decyzji jest przyznanie się do problemu i rozpoczęcie walki o nowe, lepsze życie. Wybór ośrodka terapii nie powinien być kwestią przypadku. Różnią się między sobą m.in. czasem trwania terapii, a niekiedy dedykowane są również tylko dla konkretnej grupy wiekowej. Niezbędna okaże się więc dokładna weryfikacja. Kompleksowe leczenie, będące połączeniem kilku metod leczenia, może okazać się najlepszą formą pomocy. 

You may also like