Lifestyle i ciekawostki

Scrapbooking – jakie artykuły szkolne są nam potrzebne, by zacząć?

0
Assorted photos and notebook
Photo by charan sai on Pexels

Co jakiś czas wśród młodzieży nastaje nowa moda na hobby. Było już zbieranie karteczek z ulubionymi piosenkarzami lub kadrami z filmów, plakaty na ścianach z muzykami rockowymi, pisanie pamiętników i „Złotych myśli”. Teraz wśród młodych ludzi coraz częściej rozpowszechnia się styl zwany „dark academia”, inspirujący się wielkimi pisarzami  i filozofami osiemnasto- i dziewiętnastowiecznymi, starymi maszynami do pisania, książkami w twardej starej oprawie oraz techniką scrapbookingu.

Czym jest scrapbooking i dlaczego tak fascynuje dzieci i młodzież?

Scrapbooking nie jest niczym innym, jak utrwalaniem wspomnień na papierze. Swój początek ma w piętnastowiecznej Anglii, kiedy to właśnie za pomocą fragmentów przeróżnych pamiątek, takich jak kartki pocztowe, fragmenty listów czy przepisów kulinarnych stworzono wyjątkowe albumy. Pamiątki te były przyklejane na kartkach, często w sposób niezwykle artystyczny, nieregularny, a następnie zbierane były w jeden pamiątkowy dziennik. Na przestrzeni lat scrapbooking ewoluował, tworząc obecnie jedno z najbardziej kreatywnych hobby, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Pozwala on na wyciszenie się, swobodne oddanie się sztuce, zebranie myśli w trakcie odprężającego artystycznego zajęcia. Najcudowniejsze jest to, że aby rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem potrzeba tak niewiele.

Jakie artykuły szkolne będą potrzebne, aby stworzyć własny artystyczny album?

To hobby jest naprawdę niewymagające finansowo. Jeśli dziecko lub nastolatek wpadnie na pomysł, by zająć się scrapbookingiem, nie doprowadzi swoich rodziców do bankructwa. Większość rzeczy na pewno jest w domu, gdyż przy każdym rozpoczęciu roku szkolnego artykuły szkolne uzupełniane są na bieżąco. Na początek potrzebne będą:

– album, zeszyt lub notes (mogą też być luźne kartki, które można wpiąć do segregatora);

– nożyczki;

– klej w sztyfcie, taśma klejąca, klej w taśmie itp.;

– stemple i tusze;

– wycinanki;

– papier ozdobny;

– blok techniczny lub grubszy papier kolorowy lub ze zdobieniami;

– dziurkacz;

– wszystko inne, co można przykleić w zeszycie i będzie dodatkową ozdobą.

Można też kupić gotowe papiery do scrapbookingu, są w zestawach zazwyczaj razem z ozdobnymi taśmami. Jednak należy pamiętać o tym, że warto wykorzystać artykuły szkolne, które są już zakupione. Ten rodzaj hobby jest tak kreatywny, że na pewno wszystko, co jest pochowane w dziecięcym piórniku lub plecaku, się przyda. Dzięki tworzeniu tego rodzaju albumów nie tylko w dużym stopniu rozwijana jest kreatywność dziecka, uwrażliwienie na sztukę, ćwiczenie zdolności manualnych. Przy okazji może powstać cudowna pamiątka z lat dziecięcych lub młodzieńczych, ciesząca oko w przyszłości. Wystarczy spojrzeć na artykuły szkolne artystycznym okiem.

You may also like