Lifestyle i ciekawostki

Jak zostać behawiorystą?

0

Dla miłośników psów umiejętność rozumienia problemów czworonogów i wiedza jak te problemy rozwiązać to spełnienie marzeń. Praca behawiorysty w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jak wygląda ścieżka konieczna do przejścia dla osób, które chciałyby zostać „psimi psychologami”?

Jak zostać behawiorystą? Podstawy

W klasyfikacji zawodów potoczny behawiorysta jest określony mianem zoopsychologa. Nie istnieją wymogi formalne odnośnie tego, jak zostać behawiorystą. Nie ma konieczności przechodzenia przez określone szkoły czy zdawania oficjalnych egzaminów. Osoba aspirująca do tego zawodu musi jednak pamiętać, że ukończenie kursu to konieczność, chociażby z czystego rozsądku. Praca ze zwierzęciem wymaga dobrej znajomości zwierzęcej psychiki oraz posiadania właściwych cech naturalnych. Umiejętność skupienia, dostrzegania sygnałów i ich analizowania to podstawa, ale równie istotna co możliwość zrozumienia zachowania psa jest umiejętność porozumienia się z jego właścicielem. To na tym najczęściej polega praca behawiorysty. Zoopsycholog musi wiedzieć, jak wyjaśnić właścicielowi problemy trapiące jego czworonożnego ulubieńca, skąd się one biorą i jak je zwalczać. Psycholog psów często musi być również psychologiem dla człowieka.

Jak wybrać odpowiedni kurs?

Decydując się na podjęcie pracy w tym zawodzie, należy rozejrzeć się za najodpowiedniejszym kursem. Szukając najlepszej oferty, trzeba kierować się przede wszystkim umiejętnościami, najlepiej udokumentowanymi, nauczycieli i ich doświadczeniem w pracy ze zwierzętami. Warto rozejrzeć się za opiniami na temat danego szkolenia. Trzeba liczyć się z tym, że kursy na behawiorystów nie są tanie. Ceny mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po ukończeniu takiego kursu zoopsycholog może rozejrzeć się za ofertami wystawionymi np. przez szkoły dla psów. Zdobycie takiej pracy byłoby ułatwieniem na początku zawodowej drogi. 

Dołączenie do już istniejącego zespołu behawiorystów to okazja do kontynuowania nauki pod skrzydłami doświadczonych praktyków, ale też zdjęcie z barków konieczności organizowania reklamy na własną rękę. Zakładając działalność, trzeba postarać się o rozgłos osobiście. Krok po kroku zdobywać renomę kolejnymi udanymi terapiami. Próbując zaistnieć na rynkach zwłaszcza dużych miast, trzeba będzie mierzyć się z rosnącą konkurencją. W mniejszych miejscowościach, gdzie zawód behawiorysty nie jest jeszcze popularny, zdobycie pozycji będzie łatwiejsze. Z drugiej strony, w takich miejscach popyt na usługi zoopsychologa może być niższy.

You may also like