Moda i styl

Farby do tkanin – możliwość twórczego spędzenia czasu

0
Curly haired woman painting on fabric
Photo by RDNE Stock project on Pexels

Farba do tkanin to świetny sposób na zmianę w naszym otoczeniu. Dzięki jej użyciu można tchnąć nowe życie w stare tekstylia i ubrania. To z pewnością spowoduje, że staną się jedyne w swoim rodzaju, po prostu unikatowe. Malowanie na tkaninie to niezwykle twórcze działanie, pobudzające wyobraźnię. Ciekawe efekty można uzyskać używając zarówno farb, pisaków czy konturówek. Wszystkie są bezpieczne w użytkowaniu, nie drażnią skóry.

Farba do tkanin – proste malowanie  

Malowanie na tkaninie to nie zadanie zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych artystów plastyków. Każdy może spróbować takiego działania. W sklepach z artykułami plastycznymi jest całe mnóstwo artykułów umożliwiających przemianę starych tekstyliów w nowe unikatowe przedmioty. Dostępne są farby do tkanin w szerokiej gamie kolorów. Podstawowe to farby w słoiczkach. Można je kupować pojedynczo, albo w zestawach. Są wśród nich farby mocno kryjące, również takie o bardzo wyrazistych barwach. Umożliwiają malowanie na ciemnej tkaninie, nawet czarnej. Można je łączyć z bielą i farbami do jasnych tkanin. Mieszając farby podstawowe uzyskamy cały szereg odcieni barw pochodnych. Można je rozcieńczać w wodą. Będą wtedy mniej intensywne. Do nakładania ich służą pędzle, gąbeczki i wałki. 

Malować nimi można na różnych tkaninach, najlepiej na takich, jak: bawełna, len, wiskoza. Wygodnym rozwiązaniem są farby w sprayu. Można je kupić w różnych kolorach. Najlepiej malować nimi na jasnych i miękkich materiałach naturalnych. Malowanie nimi jest wygodne i może stanowić świetną zabawę z dziećmi. Pracę wzbogacają szablony i naklejki. Wyrazisty efekt uzyskuje się nakładając pasty brokatowe. Dzięki nim obraz na tkaninie będzie bardziej dekoracyjny. Dodatkowego waloru doda wyrazisty i wypukły rysunek konturówką. Świetnym uzupełnieniem dla farby do tkanin są specjalne pisaki. Z łatwością można zrobić napisy i obrysować kształty.

Farba do tkanin jedwabnych

Do malowania na jedwabiu potrzebne są specjalne farby, które nie niszczą struktury delikatnego materiału, jego elastyczność i gładkości. Wytwarzane są na bazie wody. Mają transparentne barwy i bardzo szybko schną. Po wyschnięciu dają efekty połysku. Malowanie na jedwabiu jest wymagające. Potrzebne są specjalne krosna do napinania jedwabiu, paletki i specjalne pędzle. Do uzyskania lepszego, trwałego efektu po 48 godzinach tkaninę należy zapracować po drugiej stronie. Po takim zabiegu możliwe jest pranie bez obawy o utratę intensywności kolorów.

You may also like

More in Moda i styl