Moda i styl

Ubrania ręcznie malowane – czy warto zainwestować w farbę do  tkanin?

0
Curly haired artist painting on cloth
Photo by RDNE Stock project on Pexels

Chęć wyróżnienia się spośród innych oraz wielkie odrodzenie rękodzielnictwa dały początek nowej modzie – ręcznie malowanym ubraniom. W latach 90-tych bardzo modne było wiązanie koszulki w supeł, następnie polewanie jej wieloma kolorami farby i odczekanie odpowiedniego czasu, aż farba wchłonie się w materiał. Osiąga się w ten sposób tak zwany efekt tie-dye. O dziwo moda szalonych lat 90-tych wraca ze zdwojoną siłą i znów można powitać ręcznie stuningowane ubrania.

Tie-dye czyli jak starą bluzę zamienić w najnowszy krzyk mody?

Szafa ubraniowa skrywa w swych czeluściach nierzadko różne skarby. Często podczas porządków wiosennych stare ubrania kończą swój marny żywot w koszu na śmieci. Ale może zamiast wyrzucać stare rzeczy, spróbować je zrobić własnoręcznie? Czasami odnowienie spranej bluzy czy T-shirta jest wręcz banalne. Wystarczy naprawdę niewiele, aby stworzyć swoiste dzieło sztuki:

– stara biała koszulka lub bluza, mogę być też spodnie,

– sznurek,

– farba do tkanin w wybranych kolorach,

– nożyczki,

– rękawiczki ochronne,

– miska,

– woda,

– soda oczyszczona,

– plastikowe woreczki,

– małe buteleczki lub pojemniczki.

Koszulkę należy najpierw wyprać, następnie wysuszyć i złożyć w sposób, w jaki chcemy ją zafarbować. Może być na niej zawiązany supeł, może być zwinięta w kłębek lub uformowana w mały rulonik i związana przygotowanym wcześniej sznurkiem. Kolejnym krokiem jest namoczenie przygotowanej koszulki w wodzie z sodą przez około 20 minut. Po tym czasie można przystąpić do farbowania. Farby najlepiej nakładać przy użyciu załączonych do nich aplikatorów lub jeśli ich nie ma, po przelaniu do małych buteleczek lub pojemniczków. Kolory można nakładać obok siebie lub bezpośrednio jeden na drugi. Następnie należy koszulkę zabezpieczyć plastikowym workiem i odłożyć na około 24 godziny. Po tym czasie należy ją dokładnie płukać pod bieżącą wodą tak długo, aż woda będzie czysta. Wtedy dopiero można przeciąć sznurki i wrzucić koszulkę do prania. Gdy koszulka wyschnie, jest gotowa do noszenia i podziwiania!

Kurtka jeansowa z portretem Harry’ego Pottera? Czemu nie!

Tie-dye to jeden ze sposobów na stworzenie niepowtarzalnego dzieła ze zwykłej odzieży. Kolejnym jest malowanie swoistych obrazów na kurtkach jeansowych. To nowy, świetnie rozwijający się trend zwany customizacją. Farba do tkanin wykorzystywana jest tu w niezwykle artystyczny sposób. Na plecach kurtek czy bluz powstają prawdziwe dzieła sztuki! 

You may also like

More in Moda i styl