31 października to dzień, a właściwie noc, kiedy dorośli bezkarnie mogą poczuć się jak dzieci, przebierając się za wiedźmy, wampiry i upiory. Halloween (również Samhain), bo o tym święcie mowa, było niegdyś jednym z obchodów końca jesieni i początku zimy. Wierzono, że w noc Samhain bóg o tym samym imieniu sprowadza na ziemię dusze zmarłych, które powinny odpokutować za swoje czyny. Stąd między innymi wziął się zwyczaj przebierania za duchy czy zombie. Obecnie charakteryzacja z okazji Halloween jest już swoistą formą unikatowej sztuki. Charakteryzatorzy prześcigają się wręcz w pomysłach na najbardziej oryginalną stylizację. Przemiany te nierzadko zapierają dech w piersiach.
Halloween, czyli wszystkie makijażowe chwyty dozwolone
W tę jedną noc w roku każdy może stać się tym, kim chce. Można być starą wiedźmą, gnijącym zombie, przerażającym wilkołakiem lub hipnotyzującym wampirem. Pomysły na halloweenową charakteryzację nie kończą się nigdy. To stare celtyckie święto ma w Polsce tyle samo zwolenników co przeciwników. Nie można mu jednak odmówić tego, że zdecydowanie jest okazją do niesamowitych popisów charakteryzatorów. Nie trzeba być jednak absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, by samodzielnie zamienić się swoją twarz w piękną meksykańską czaszkę Muerte lub przerażającego klowna. Co będzie potrzebne, aby wykonać halloweenową charakteryzację? Oto kilka najważniejszych rzeczy:
– farbki do twarzy,
– sztuczna krew,
– kolorowe soczewki kontaktowe,
– sztuczne zęby,
– klej do brokatu i sztucznych zębów,
– spray utrwalający do makijażu.
Jak wykonać idealny i trwały makijaż na Halloween?
Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie przygotowanie skóry. Należy pamiętać o tym, że makijaż będzie dość ciężki i mocny, a przy tym noszony przez wiele godzin. Istotną kwestią jest więc wybór dobrej i trwałej bazy pod makijaż. To ona w dużej mierze zapewnia jego trwałość i ostateczny wygląd. Kolejnym ważnym kosmetykiem jest podkład do twarzy. W zależności od charakteryzacji, jaka ma być wykonana, można wybrać zarówno bardzo jasny jak i bardzo ciemny. Istotne jest, aby był trwały i dobrze kryjący. Równie ważny jest puder do twarzy, który zabezpieczy makijaż i nie dopuści do jego zważenia i starcia się. Kiedy „baza makijażowa” jest już przygotowana, można przejść do szczegółów.
Drobne kreski, kontury czy precyzyjne cieniowanie najlepiej zrobić kredką do makijażu lub przy użyciu farbki do makijażu i cienkiego pędzelka. Do większych powierzchni i blendowania kolorów przydadzą się duże pędzle i cienie do powiek. Jeśli w projekcie charakteryzacji jest brokat, należy pamiętać o dedykowanym do niego odpowiednim kleju. Całość makijażu należy wykończyć specjalnym fixerem, czyli sprayem utrwalającym. Tak przygotowany makijaż powinien „straszyć” w Halloween przez całą noc.