Lifestyle i ciekawostki

Schudnij bez uczucia głodu. Jak działa dieta sirtfood?

0

Piosenkarka Adele, Pippa Middleton, a nawet książę Harry stracili na wadze dzięki stosowaniu diety sirtfoodowej, która jest coraz bardziej popularna także w Polsce.

Nowy Rok zbliża się szybkimi krokami. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które chcą uzyskać swoje ciało w kształcie przed wakacjami, może to być czas, aby zacząć oglądać swoją dietę. Według niektórych celebrytów, jednym z najskuteczniejszych sposobów na schudnięcie jest dieta sirtfood. Została ona opracowana przez brytyjskich dietetyków i cieszy się obecnie ogromną popularnością. Na przykład piosenkarka Adele straciła około 9 kg na tej diecie, a brytyjska socjeta Pippa Middleton doprowadziła swoją figurę do perfekcji przed ślubem.

Oczywiście, aby schudnąć na diecie sirtfood, trzeba przestrzegać ścisłych zasad, zwłaszcza w pierwszej fazie. Dowiedzmy się, jak ta metoda pomaga zrzucić zbędne kilogramy poprzez stępienie głodu i czy ma jakieś minusy.

Efekt przeciwstarzeniowy, zwiększona energia i brak głodu

Sirtfood został opracowany nie tyle jako dieta dla utraty wagi, ale jako skuteczny program anti-age, który działa w krótkim czasie. Pierwotnie zalecany był dla piłkarzy i wioślarzy. Program ten zwiększa wydajność, pomaga organizmowi produkować więcej energii, jest odporny na stres i spowalnia proces starzenia się. Nieco później dowiedziano się o jego niesamowitej zdolności do redukcji wagi i powstrzymywania uczucia głodu.

W zasadzie proces stłumienia uczucia głodu nie zachodzi. Ale, co ważne, enzymy z grupy sirtuin są naprawdę skuteczne w przeciwdziałaniu stresowi i pomagają wzmocnić układ nerwowy. W ten sposób po cichu usuwamy główne czynniki wywołujące zaburzenia odżywiania, takie jak kompulsywne objadanie się.

Dietetyk i twórca mówi również o korzyściach płynących z sirtuin, które są częścią jedzenia, które spożywasz:

Sirtuiny są rodzajem białka, które chroni komórki przed śmiercią lub stanem zapalnym. Mogą one również stymulować metabolizm, regulować apetyt, zwiększać napięcie mięśni i spalać tłuszcz.

Jakie produkty spożywcze wchodzą w skład diety sirtfood?

Dieta sirtfood zawiera pokarmy bogate w resweratrol, silny przeciwutleniacz należący do klasy enzymów komórkowych zwanych sirtuinami. Białka te przeciwdziałają stresowi, regulują procesy starzenia, przyspieszają metabolizm, spalają tłuszcz i regenerują komórki organizmu. Twórcy diety nazywają je nawet genami długowieczności i szczupłości.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że sirtuiny nie są białkami, do których spożywania jesteśmy przyzwyczajeni. W rzeczywistości nie da się ich po prostu zjeść. Tylko niektóre pokarmy bogate w polifenole mogą uruchomić mechanizm powstawania sirtuin. Wśród nich:

 • gryka;
 • kapary;
 • oliwa z oliwek;
 • kawa i zielona herbata;
 • czosnek, czerwoną cebulę, pietruszkę i rukolę;
 • jarmuż (kapusta kędzierzawa, vel gruncol);
 • cykoria;
 • soja;
 • krewetki;
 • ciemne owoce jagodowe (czarne porzeczki, wiśnie, jeżyny, borówki, maliny) i truskawki;
 • kurkuma;
 • owoce cytrusowe;
 • ciemna czekolada i daktyle;
 • czerwone wino (zwłaszcza Pinot Noir).

Na co zwrócić uwagę przy produktach z diety sirtfood?

Nieprawidłowe spożywanie niektórych produktów z listy może prowadzić do negatywnych skutków. Szczególną uwagę należy zwrócić na daty i winogrona. Jabłka i owoce jagodowe powinny być również ograniczone w przypadku zaburzeń pracy trzustki. Jabłko jako składnik zielonego soku, mimo że zawiera dużo błonnika (jarmuż, pietruszka), może znacznie podnieść poziom cukru we krwi. Będzie to miało negatywny wpływ na Twoją sylwetkę i ogólnie na Twoje zdrowie.

Kolejnym poważnym problemem jest soja. Wybierając takie produkty, zwłaszcza sos sojowy, należy zwrócić uwagę na obecność cukru w ich składzie. Codzienne spożywanie soi może wywoływać zaburzenia hormonalne i endokrynologiczne ze względu na wysoką zawartość fitoestrogenów. Dotyczy to w szczególności mężczyzn, którym zalecałbym ograniczenie spożycia produktów sojowych do 2-3 razy w tygodniu.

You may also like